Bieżące wydarzenia,  Filmy,  Galeria,  Nasze publikacje

Roman Landowski – Podania, baśnie i legendy z Kociewia, Kaszub, Borów Tucholskich… – zobacz zwiastun audiobooka

Roman Landowski, znany pisarz i regionalista, piewca Kociewia, w swoim pierwszym tomie baśni i legend wydanym w 1981 roku, przyznał, że: „W baśń (…) trzeba wierzyć chociaż trochę, by skorzystać z jej barwnego, fantastycznego świata.”

Jak widać, w przekazie ludowym o zamierzchłych dziejach, opowieściach o lokalnych wydarzeniach historycznych ubarwionych nieco fantazją ludzką w formie baśni i legend, dostrzegał swoisty potencjał, widział sposób na poznawanie nie tylko przez najmłodszych czytelników historii i bogactwa tradycji swojego regionu i zwyczajów przodków niegdyś zamieszkujących tereny Pomorza. Za życia Roman Landowski opublikował trzy własne zbiory baśni i legend, czwarty ukazał się dwa lata po Jego śmierci. Niektóre z utworów były zamieszczane również w publikacjach zbiorowych.

Niniejszy zbiór podań, baśni i legend tematycznie związanych z całym Pomorzem jest kolejną pozycją książkową Autora – szóstą wydaną po Jego śmierci. Kompozycja ta zawiera 51 utworów związanych m.in. z Pojezierzem Drawskim, Kaszubami, Borami Tucholskimi oraz Kociewiem. Większość z nich pochodzi z wcześniej opublikowanych tomów, a część – dzięki zachowanym maszynopisom zawierającym przepracowane przez Autora teksty – stanowią nową wersję utworów dotąd niepublikowanych. Ilustracje i elementy graficzne, powstałe dzięki połączeniu różnych technik plastycznych i grafiki komputerowej młodej plastyczki Aleksandry Ujazdowskiej, doskonale ubarwiają prezentowane teksty, czyniąc ze zbioru ciekawą poznawczo i estetyczną publikację książkową.

Zamysłem autorów tego projektu było wydanie publikacji skierowanej zarówno do najmłodszych czytelników, jak i młodzieży szkolnej, nauczycieli, regionalistów, studentów oraz naukowców zainteresowanych regionami pomorskimi. Wbrew temu, że sam tytuł może sugerować, iż książka należy do literatury dziecięcej, dzięki opracowaniu tekstów przez literaturoznawcę – prof. dr hab. Edwarda Jakiela – niniejszy zbiór staje się publikacją popularnonaukową, przydatną w edukacji regionalnej oraz ważnym źródłem dla badań literaturoznawczych. Autor opracowania zaproponował również ostateczny układ utworów, przygotował wstęp i zamieścił wyjaśnienia w formie przypisów. Recenzji naukowej podjęła się znawczyni dziedzictwa kulturowego Kociewia i autorka wielu badań w dziedzinie dialektologii – dr hab. Maria Pająkowska-Kensik, prof. UKW.

Drugą część projektu stanowi audiobook – książka czytana przez lektorów. Swoich głosów gościnnie użyczyli: Tomasz Knapik (lektor filmowy), Grażyna Łobaszewska (artystka estradowa), Zbigniew Jankowski (lektor Radia Gdańsk), Roman Puchowski (muzyk), Katarzyna Piernicka (bibliotekarka), Mirosław Pobłocki (Prezydent M. Tczewa). Większość tekstów czyta Kamil Prabucki, lokalny lektor, fotograf. Taki sposób przekazu czyni książkę bardziej dostępną dla wielu zainteresowanych regionami Pomorza, głównie Kociewia.

Zatem, kierując się przesłaniem Romana Landowskiego, postarajmy się skorzystać z kolorowego świata fantazji, połączonego z ludowym przekazem historii i przenieśmy się w czasy odległe Pomorza, wierząc w baśnie i legendy „choć trochę”.

Janusz Landowski

https://www.tcz.pl/index.php?p=1,69,0,telewizja-tczew&item=ed2e6563af564277&title=Ta-ksiazka-to-prawdziwa-perla-Basnie-i-legendy-prosto-z-Kociewia