Gala finałowa zakończyła XV Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego.
Na piątkową galę finałową (24.11.2023 r.) przybyli licznie zebrani goście na czele z przedstawicielami władz miejskich i powiatowych oraz uczestnicy Festiwalu i mieszkańcy Kociewia.
Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Janusz Landowski, w imieniu organizatorów powitał wszystkich zebranych i podsumował działania festiwalowe. W XV edycji Festiwalu, w 6 kategoriach konkursowych wzięło udział 415 uczestników. Duże zainteresowanie uczestników, ich rodziców, nauczycieli (instruktorów) ofertą festiwalową świadczy o tym, że festiwal jest potrzebny i spełnia wcześniej założone cele. Nasze działania integrują społeczność Kociewiaków i przyczyniają się do promowania dorobku twórców z Kociewia, jednocześnie promując młodych artystów.
W gali finałowej wzięli udział zaproszeni wybrani laureaci konkursów w kategorii Recytacje poezji i prozy oraz Utwory wokalne. Dominowała poezja Małgorzaty Hillar. Nie zabrakło również utworów patrona Festiwalu i innych autorów. Występujący laureaci, reprezentujący szkoły oraz placówki pracy pozaszkolnej z Lubichowa, Starogardu Gdańskiego, Pelplina i Tczewa otrzymali dodatkowo upominki ufundowane przez organizatorów oraz senatora Ryszarda Świlskiego i posła Kazimierza Smolińskiego.
Zwieńczeniem gali finałowej był koncert kwartetu instrumentalnego w składzie: Adam Wendt (sax), Wojciech Ulanowski (akordeon), Adam Przybyłowski (bas) i Wojciech Galiński (piano). Zespół przygotował kompilację regionalnych utworów ludowych z Kociewia. Wystąpili wokaliści – uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego NAUKA w Tczewie oraz znana tczewskiej publiczności Agata Sowa. Koncert finałowy był okazją do przypomnienia prezentowanych już wcześniej piosenek Tadeusza Abta i Wojciecha Galińskiego do słów Romana Landowskiego.
Partnerami Festiwalu są tczewskie placówki kulturalne: Miejska Biblioteka Publiczna, Fabryka Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Głównym organizatorem – koordynatorem Festiwalu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej. Projekt został dofinansowany ze środków budżetu Gminy Miejskiej Tczew i Powiatu Tczewskiego. Nagrody dla laureatów ufundował również Marszałek Województwa Pomorskiego.