powrót do strony głównej

Wspomnienie o Zygmuncie Kułakowskim w 20. rocznicę Jego śmierci

Zygmunt Kułakowski  -  1917-1986

(Fragmenty z książki Romana Landowskiego "35 lat dla Tczewa i regionu", KKE i TMZT, Tczew 2004)

   Pięknym rozdziałem w dziejach Towarzystwa jest okres prezesury Zygmunta Kułakowskiego, który organizacji tczewskich filomanów poświęcił ostatnie lata swego życia. Rodowity Zabużanin, od 1945 roku zamieszkał w Tczewie i odtąd ziemia tczewska stała się jego drugą małą ojczyzną. To on wylansował hasło: "Ziemio najbliższa, miłości uczysz nas najtrwalszej", które to słowa otwierają wielką księgę Kroniki TMZT.
prezes
   Prezesem został 14 grudnia 1973 roku, poprzednio w pierwszej kadencji pełnił obowiązki członka Rady. Przez prawie trzynaście lat zadziwiał wszystkich swoim talentem organizacyjnym i umiejętnościami zjednywania animatorów ruchu regionalnego. Zygmunt Kułakowski stawiał na rozwój członkowski i organizacyjny Towarzystwa. Osobiście zabiegał o powołanie nowych kół, odwiedzając szkoły, zakłady pracy, komendy służb mundurowych. Kół powstało kilka: w środowiskach nauczycielskich, zakładach i klubach osiedlowych. Z czasem wzrósł stan członkowski TMZT, w 1980 roku osiągając około 250 osób.
   Troską nowego prezesa było szczególne akcentowanie obecności TMZT w szkołach. Silny nacisk kładł na akcję odczytową wśród młodzieży. Pogadanki prowadził osobiście, a wspierali go w tej dziedzinie Józef Dylkiewicz mówiący o historii, Czesław Zaruski o gospodarce Tczewa i Roman Landowski o kulturze ludowej i tradycji regionu. Budzenie zainteresowania młodzieży dziejami i problemami rozwoju miasta było głównym celem Zygmunta Kułakowskiego. Zachęcał do redagowania fotogazetek, organizowania wycieczek po mieście i konkursów wiedzy o regionie.
jury
   Były też sukcesy ogólnopolskie. Towarzystwo i Urząd Miejski uzyskało cenne wyróżnienie w konkursie za album-kronikę, co zachęciło Radę TMZT, a szczególnie prezesa Zygmunta Kułakowskiego do tworzenia cyklu tematycznych albumów fotograficznych.
albumy
   Sporo zabiegów czynił prezes Kułakowski wokół od lat planowanej monografii Tczewa. Starania te wspierał prof. Edwin Rozenkranz z Uniwersytetu Gdańskiego. Zabiegano także o udział historyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
kronika
   Najbardziej widoczny i trwały efekt starań TMZT z okresu prezesury Zygmunta Kułakowskiego odnotowano w zakresie muzealnictwa. W Piasecznie doprowadzono do powstania samodzielnego muzeum ruchu ludowego o znaczeniu centralnym, a w Tczewie toczono batalię o zlokalizowanie w tym mieście Muzeum Wisły.
   Zaczęto też boje o powołanie wydawnictwa wspólnie ze starogardzkim Towarzystwem Miłośników Ziemi Kociewskiej.
powołanie kke
   W 1986 roku ukazał się pierwszy numer „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”. Faktu tego nie doczekał się jednak prezes Zygmunt Kułakowski, który z ogromną niecierpliwością śledził postępy na etapie finalizowanych starań.
kmr_1
   W pierwszym numerze została już zamieszczona nota pośmiertna, zredagowana na podstawie mowy pożegnalnej, wygłoszonej podczas pogrzebu przez Romana Landowskiego.
nota posmiertna