Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego – muzycznie i smacznie w stylu kociewskim
Ponad 400 młodych artystów z trzech powiatów wzięło udział w XIV edycji Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego, to o ponad 100 uczestników więcej niż w ubiegłym roku!
Cieszę się, że przybywa nam uczestników, biorących udział w Festiwalu. Istotne jest to, że potrafimy zachować jako Kociewiacy swoją odrębność etniczną i kulturową, ale jednocześnie wiemy, że jesteśmy na Pomorzu i mamy również innych sąsiadów. Festiwal ma łączyć tradycję z nowymi trendami w kulturze. Duże podziękowania należą się dzieciom i młodzieży, że podtrzymują tradycję regionalną, pamiętają o twórcach i jednocześnie promują własną twórczość – powiedział Janusz Landowski, prezes TMZT.
Na scenie zaprezentowali się wybrani laureaci konkursu:
– Amelia Kulpińska (Liceum Katolickie Collegium Marianum w Pelplinie),
– Nina Uhlenberg (Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim),
– Igor Libiszewski (Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie),
– Elżbieta Kaleta (Gminny Ośrodek Kultury w Lubichowie),
– Mirela Stiwe (Gminny Ośrodek Kultury w Lubichowie),
– Monika Mokwa (Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubichowie),
– Szymon Szachta (Gminny Ośrodek Kultury w Lubichowie),
– Zuzanna Libiszewska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Pelplinie),
– Dorota Langowska (Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie),
– Małgorzata Puchowska (Liceum Katolickie Collegium Marianum w Pelplinie),
– Karol Świtała (Liceum Katolickie Collegium Marianum w Pelplinie),
– Oliwia Nowaczyńska (I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gdańskim).
Podczas festiwalu była okazja na wręczenie wyróżnień. Rada Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej przyznała nagrodę honorową, jaką jest denar tczewski – Samborowa Podzięka. Jest to honorowa nagroda przyznawana za wybitne i szczególnie efektywne wspieranie działalności statutowej TMZT. Nagrodę mogą otrzymywać zarówno osoby indywidualne, jednostki administracyjne, podmioty gospodarcze, stowarzyszenia i instytucje.
„Postacią nagrody jest specjalny dyplom honorowy z trwale dołączoną powiększoną do średnicy ok 30 mm repliką historycznego denara tczewskiego – brakteatu srebrnego – jednostronnej monety bitej przez Sambora II w zamkowej mennicy książęcej w latach 1260-1276. Oryginalna moneta miała średnicę 16-18 milimetrów i wykonana była z 12 łutowego srebra (odpowiednik próby srebra 750). Po śmierci Sambora II mennica tczewska była nadal czynna bijąc monety gdańskie do początku XIV wieku. Dodam tylko, że repliki denara są wykonane ze srebra próby 925.” – powiedział prowadzący Galę Finałową Krzysztof Dąbrowski.
Denar tczewski otrzymali:
– prof. Maria Pająkowska – Kensik ze Świecia, językoznawca, dialektolog, wieloletni nauczyciel akademicki, prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, regionalistka, propagatorka kultury Kociewia, autorka opracowań na jego temat i propagatorka edukacji regionalnej, znana popularyzatorka i miłośniczka Kociewia, Ambasadorka Kociewia, a także wieloletni juror i sympatyk Festiwali Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego,
– Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie, inicjatorka wielu działań kulturalnych w mieście i regionie, wieloletnia radna Powiatu Tczewskiego jako wiceprzewodnicząca IV, V i VI kadencji, laureatka wielu nagród i wyróżnień: „Tczewianin Roku 2008”, „Kociewskie Pióro 2008”, „Pierścień Mechtyldy”, Złoty Krzyż Zasługi, „Skra Ormuzdowa”. W 2009 roku wybrano Alicję Gajewską na matkę chrzestną statku m/v Kociewie, a także współorganizator Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego,
– Bogdan Wiśniewski z Pelplina – polonista, wieloletni pedagog, inicjator i organizator Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza Stanisława Pasierba, prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddziału Kociewskiego w Pelplinie, autor wielu utworów publicystycznych, regionalista, wieloletni juror i sympatyk Festiwali Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego,
– Publiczne Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie – placówka oświatowa edukująca wiele pokoleń tczewian, kreująca wartości kultury regionalnej. Twórcza i owocna praca rady pedagogicznej przyczyniła się do zdobywania przez wychowanków wielu nagród w zawodach sportowych oraz konkursach artystycznych, w tym Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. R. Landowskiego, konkursach organizowanych przez instytucje lokalne, powiatowe i wojewódzkie, organizator cyklicznych konkursów dla przedszkolaków „Tczew słońcem malowany”,
– Centrum Kształcenia Zawodowego NAUKA w Tczewie – od ponad 20 lat jest niepubliczną szkołą dla młodzieży i dorosłych z uprawnieniami szkoły publicznej, w zakresie edukacji branżowej I i II stopnia, liceum ogólnokształcącego, studium zawodowego oraz medycznego studium zawodowego. Od wielu lat wspiera lokalne działania w zakresie edukacji regionalnej i promowania wartości kulturowych Kociewia. Uczniowie biorą czynny udział w działaniach Festiwali Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego przy pełnym wsparciu i zaangażowaniu dyrekcji oraz kadry pedagogicznej.
W 2020 roku z okazji zacnego jubileuszu 50-lecia TMZT, WZC uchwaliło regulamin przyznawania kolejnego honorowego wyróżniania. Jest nim MIŁOŚNIK ZIEMI TCZEWSKIEJ, wyróżnienie przyznawane za szczególnie efektywną pracę na rzecz TMZT lub wspieranie jego działalności statutowej. Wyróżnienia mogą otrzymywać osoby indywidualne, w tym członkowie TMZT oraz jednostki administracyjne i kulturalno-oświatowe, podmioty gospodarcze, stowarzyszenia i instytucje. Postacią wyróżnienia jest specjalnie emitowany metalowy znaczek wpinany oraz dyplom honorowy z informacją o nadaniu wyróżnienia. Wyróżnienie nadaje Rada TMZT w okresie swojej kadencji.
Wyróżnienie honorowe Miłośnika Ziemi Tczewskiej otrzymali:
– Bogumiła Fijałkowska,
– Aleksandra Miczek,
– Grzegorz Oller,
– Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie,
– Fabryka Sztuk w Tczewie.
W festiwalu uczestniczyło 436 wykonawców, którzy przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem 181 opiekunów. Reprezentowanych było 106 placówek z trzech powiatów kociewskich (tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego):
Oceniono:
– 15 młodzieńczych prac literackich,
– 135 prac plastycznych,
– 124 prezentacji recytatorów (ze Starogardu Gdańskiego, Świecia i Tczewa),
– 6 programów scenicznych,
– 17 utworów wokalnych,
– 57 prac fotograficznych.
Na zakończenie wieczoru wystąpiła Agata Sowa wraz z wychowankami Serhii Rafalskim z Charkowa oraz Magdaleną Drejka. Galę finałową uświetnili także swoim występem „Tczewsko-Gdańskie Trio Starszych Panów” w składzie: Adam Wendt, Janusz Mackiewicz, Wojciech Galiński.
Głównym organizatorem i koordynatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, przy współpracy: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Fabryki Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.
Patronatem wydarzenia byli: Ryszard Świlski Senator RP, Agnieszka Pomaska i Kazimierz Smoliński Posłowie na Sejm RP, Małgorzata Bielang Pomorski Kurator Oświaty, Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego, Piotr Całbecki Marszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego oraz starostowie powiatów kociewskich: Mirosław Augustyn – Starosta Tczewski, Kazimierz Chyła – Starosta Starogardzki, Barbara Studzińska – Starosta Świecki, Mirosław Pobłocki – Prezydent Miasta Tczewa, Janusz Stankowiak – Prezydent Starogardu Gdańskiego, Krzysztof Kułakowski – Burmistrz Świecia.
Projekt dofinansowano ze środków budżetowych Gminy Miejskiej Tczew i Powiatu Tczewskiego w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego.